Zdjęcia royalty free

Tworząc serwisy internetowe wyjątkowo często nasi klienci nie dysponują odpowiednimi fotografiami jakie wykorzystać można na swych stronach www.

Uwarunkowane jest to bardzo różnie… Czasami klient zakłada nową działalność gospodarczą i nie zdążył zaopatrzyć się w portfolio własnych materiałów reklamowych. Innym powodem może być kiepska jakość nadesłanych materiałów. Z pomocą przychodzą wówczas różnego rodzaju „stock photography” które za darmo lub za niewielką opłatą udostępniają całkiem pokaźny zbiór fotografii…

Sam przy tworzeniu stron internetowych korzystam z trzech takich serwisów internetowych. Są to znane i dość popularne:

sxc.hu

http://www.stockxpert.com/

http://www.stockxpert.com/

http://www.istockphoto.com/

http://www.istockphoto.com/

Kolejność podanych serwisów jest nieprzypadkowa. Podałem je w kolejności od darmowych po najdroższe, choć w moim przypadku najdroższe wynosi ok 2$ za podstawowe minimalne zdjęcie co wydaje mi się naprawdę dobrą ceną za takie zdjęcie.

Sxc.hu jest zupełnie darmowym zbiorem zdjęć royalty free i polecam go dla osób szukających zbioru grafik dla mało wymagających klientów. Posiadają całkiem spory zbiór fotografii z różnymi licencjami. Wykorzystać je można w różnoraki sposób. Od grafiki internetowej po materiały drukowane. Koniecznie jednak przed wykorzystaniem zdjęcia należy zajrzeć do licencji fotografii. Licencje są bardzo różne i często zamieszczone materiały mają mocno ograniczone zastosowania. Jeśli chcemy uniknąć konfliktów z autorem zamieszczonych materiałów koniecznie dla własnego spokoju radzę zapoznać się z daną licencją.

Obecnie sxc.hu to około 400 000 zdjęć. Zdjęcia z tego zbioru wykorzystuję głównie do bardzo luźnych stron które wykorzystuję głównie do promocji własnej działalności w internecie. Same zdjęcia są bardzo różnej jakości. Trafiają się materiały fatalnej jakości które trafiły do zbioru ze względu na sentyment właściciela sxc.hu do autora grafiki po naprawdę znakomite i profesjonalne materiały które spokojnie uznać można za wystarczające jakościowo nawet przy najbardziej profesjonalnych stronach.

Nieco bardziej zaawansowani klienci potrzebują materiałów o super jakości. Super jakość zapewnia http://www.stockxpert.com/. Jest to stock który prowadzi również sxc.hu. Jest to więc jedna firma. Wybierając obydwa stocki mamy świadomość że sxc.hu jest zbiorem przefiltrowanych fotografii z profesjonalnego stockexpert.com nie powinniśmy się wieć spodziewać znakomitej jakości po sxc.hu ;)

Co oferuje stockexpert.com oprócz lepszych jakościowo zdjęć? Otóż sam oferowany asortyment jest zdecydowanie większy… Stockexpert.com to nie tylko dobrej jakości zdjęcia to również bogate zbiory dźwięków, grafiki, animacji i filmów.

Podobne parametry ma http://www.istockphoto.com/ oferuje on jednak znacznie bogatszy zbiór wszelakich materiałów jakie wykorzystać możemy na stronach www. Ma on jednak ceny adekwatne do miejsca pochodzenia serwisu. Ceny są kanadyjskie ;).

Warto zasubskrybować się do wszystkich serwów. Przychodzące raz w miesiącu informacje są często bardzo przydatne :)

One Response to “Zdjęcia royalty free”

Leave a Reply